- Lateral files made from premium manila
- Features strong steel runner
- Subtle green colour scheme
- Runner width 275mm centre to centre
- Size: A4 (210x297mm)
- Capacity: 30mm (300 sheets)
- Supplied with tabs and inserts
- Colour: Green
- Supplied in a pack of 50
<
>
Rexel CrystalFile Classic 30mm Lateral File Green (Pack of 50) 78654
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | A4 |
| For Use In | Cupboards |
| Form | Extra Capacity Files |
| Dimensions | 280x275mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Capacity | 30mm |
| Grammage | 230gsm |
| Material | Manilla |
| Recycled Product | 100% Recycled Manilla |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Runner Width | 275mm |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Accessories |
Description
These Rexel CrystalFile 30mm Lateral Files come in a pack of 50 complete with handy tabs and printable inserts (templates available at www.rexeleurope.com/templates). Suitable for organising your office or home paperwork, these files are made from strong, premium manilla. With a 30mm capacity these lateral files store up to 300 sheets each, maximizing storage space. Supplied in a pack of 50 green files.
Alternative Products
-
Product Code: TW786521 Stock Available
-
Product Code: TW786506 Stock Available
-
Product Code: TW781433 Stock Available
-
Product Code: TW78050123 Stock Available
-
Product Code: TW7804621 Stock Available
-
Product Code: TW780458 Stock Available
-
Product Code: TW7804119 Stock Available
-
Product Code: TW7802036 Stock Available
-
Product Code: TW717503 Stock Available
-
Product Code: TW7063319 Stock Available
-
Product Code: TW706324 Stock Available
-
Product Code: TW7063110 Stock Available
-
Product Code: TW706303 Stock Available
-
Product Code: TW706284 Stock Available
-
Product Code: TW7062517 Stock Available
-
Product Code: TW7062147 Stock Available
-
Product Code: TW2947020 Stock Available
-
Product Code: TW294697 Stock Available
-
Product Code: TW155032 Stock Available
-
Product Code: TW155022 Stock Available
-
Product Code: 28333ACCurrently out of Stock
-
Product Code: TW137724 Stock Available
-
Product Code: TW137711 Stock Available
-
Product Code: 3M59869Currently out of Stock
-
Product Code: BX1210815 Stock Available
-
Product Code: BX0120010 Stock Available
-
Product Code: BX010108 Stock Available
-
Product Code: BX010006 Stock Available
-
Product Code: BX802128 Stock Available
-
Product Code: BX802109 Stock Available
-
Product Code: BX830202 Stock Available
-
Product Code: BX2060014 Stock Available
-
Product Code: SKU-650565Currently out of Stock
-
Product Code: 3M0626549 Stock Available
-
Product Code: 3M0626415 Stock Available
-
Product Code: 3M93619Currently out of Stock
-
Product Code: 3M97592130 Stock Available
-
Product Code: 3M975944 Stock Available
-
Product Code: KF21018370 Stock Available
-
Product Code: KF21017314 Stock Available
-
Product Code: 3M508794 Stock Available
-
Product Code: KF21004385 Stock Available
-
Product Code: KF013511543 Stock Available
-
Product Code: 3M3155156 Stock Available
-
Product Code: 3M96809271 Stock Available
-
Product Code: BX0924410 Stock Available
-
Product Code: MS780802 Stock Available
-
Product Code: MS7800840 Stock Available
-
Product Code: KF210011207 Stock Available
-
Product Code: 21165ES49 Stock Available
-
Product Code: 3M06262Currently out of Stock
-
Product Code: 3M31708636 Stock Available
-
Product Code: 3M06334442 Stock Available
-
Product Code: 3M39845Currently out of Stock
