- Size: Foolscap
- Colour: Orange
- Pack of 25
- Reinforced manilla suspension files
- 30mm capacity holds up to 300 sheets
- Strong 240gsm reinforced board
<
>
Elba Suspension File Manilla Foolscap Orange (25 Pack) 100330314
14 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Size | Foolscap |
| Capacity | 30mm |
| Dimensions | 240x387mm |
| Form | Extra Capacity Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Runner Width | 387mm |
| Manufacturer | Hamelin |
| Material | Manilla |
| Grammage | 240gsm |
| Warranty | 5 Years |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
These Elba Ultimate files are made from 240gsm manilla reinforced with cotton fibres for maximum resistance. Suitable for foolscap sized documentation, these suspension files are ideal for filing reports or storing documents. Featuring a 30mm base for storage of up to 300 sheets. Supplied in a pack of 25 orange files.
Alternative Products
-
Product Code: TW786544 Stock Available
-
Product Code: TW786521 Stock Available
-
Product Code: TW786506 Stock Available
-
Product Code: TW781433 Stock Available
-
Product Code: TW78050123 Stock Available
-
Product Code: TW7804621 Stock Available
-
Product Code: TW780458 Stock Available
-
Product Code: TW7804119 Stock Available
-
Product Code: TW7802036 Stock Available
-
Product Code: TW717503 Stock Available
-
Product Code: TW7062517 Stock Available
-
Product Code: TW7062147 Stock Available
-
Product Code: 28333ACCurrently out of Stock
-
Product Code: TW137724 Stock Available
-
Product Code: TW137711 Stock Available
-
Product Code: SKU-650565Currently out of Stock
-
Product Code: 3M93619Currently out of Stock
-
Product Code: MS7800840 Stock Available
