- Complete with tabs and inserts for labelling
- Measures 387mm across the bar
- Colour: Green
- Made from 100% recycled manilla
- 15mm capacity holds up to 150 sheets
- Standard V base foolscap multifile suspension files
- Pack of 50
<
>
Rexel Multifile Suspension File V Base 15mm Foolscap Green (Pack of 50) 78008
40 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Form | V-Base Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Dimensions | 240x387mm |
| Capacity | 15mm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Recycled Product | Minimum 77% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Grammage | 180gsm |
| Runner Width | 387mm |
Product Information
| Brand | Multifile |
| Type | Suspension File & Accessories |
Sustainability
Description
This environmentally friendly Rexel Multifile foolscap suspension file with standard V shaped base is made from 100% recycled manilla and can hold up to 150 sheets of A4 or foolscap paper. The file measures 387mm across the bar and is supplied complete with tabs and inserts for easy labelling. This pack contains 50 green suspension files.
Alternative Products
-
Product Code: TW786544 Stock Available
-
Product Code: TW786521 Stock Available
-
Product Code: TW786506 Stock Available
-
Product Code: TW781433 Stock Available
-
Product Code: TW78050123 Stock Available
-
Product Code: TW7804621 Stock Available
-
Product Code: TW780458 Stock Available
-
Product Code: TW7804119 Stock Available
-
Product Code: TW7802036 Stock Available
-
Product Code: TW717503 Stock Available
-
Product Code: TW7062517 Stock Available
-
Product Code: TW7062147 Stock Available
-
Product Code: 28333ACCurrently out of Stock
-
Product Code: TW137724 Stock Available
-
Product Code: TW137711 Stock Available
-
Product Code: BX1210815 Stock Available
-
Product Code: BX0120010 Stock Available
-
Product Code: BX010108 Stock Available
-
Product Code: BX010006 Stock Available
-
Product Code: BX802128 Stock Available
-
Product Code: BX802109 Stock Available
-
Product Code: BX2060014 Stock Available
-
Product Code: SKU-650565Currently out of Stock
-
Product Code: 3M93619Currently out of Stock
-
Product Code: KF21018370 Stock Available
-
Product Code: KF21017314 Stock Available
-
Product Code: KF21004385 Stock Available
-
Product Code: KF013511543 Stock Available
-
Product Code: BX0924410 Stock Available
-
Product Code: KF210011207 Stock Available
