- Reinforced base for durability
- Polypropylene suspension files for durable filing
- 30mm capacity holds up to 300 sheets
- Size: Foolscap
- Colour: Blue
- Pack of 25
<
>
Elba Suspension File PP 30mm Foolscap Blue (25 Pack) 100330371
8 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Foolscap |
| Capacity | 30mm |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | Extra Capacity Files |
| Dimensions | 240x387mm |
| Material | Polypropylene |
| Manufacturer | Hamelin |
| Runner Width | 387mm |
| Warranty | 5 Years |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
These Elba Ultimate suspension files are made from 0.5mm polypropylene with reinforced ridged bases for durability. Suitable for filing foolscap sized documentation, these suspension files feature a 30mm base for storage of up to 300 sheets. Supplied in a pack of 25 blue files.
Alternative Products
-
Product Code: TW786544 Stock Available
-
Product Code: TW786521 Stock Available
-
Product Code: TW786506 Stock Available
-
Product Code: TW781433 Stock Available
-
Product Code: TW78050123 Stock Available
-
Product Code: TW7804621 Stock Available
-
Product Code: TW780458 Stock Available
-
Product Code: TW7804119 Stock Available
-
Product Code: TW7802036 Stock Available
-
Product Code: TW717503 Stock Available
-
Product Code: TW7062517 Stock Available
-
Product Code: TW7062147 Stock Available
-
Product Code: 28333ACCurrently out of Stock
-
Product Code: TW137724 Stock Available
-
Product Code: TW137711 Stock Available
-
Product Code: BX1210815 Stock Available
-
Product Code: BX0120010 Stock Available
-
Product Code: BX010108 Stock Available
-
Product Code: BX010006 Stock Available
-
Product Code: BX802109 Stock Available
-
Product Code: 3M93619Currently out of Stock
-
Product Code: KF21018370 Stock Available
-
Product Code: BX0924410 Stock Available
-
Product Code: MS7800840 Stock Available
-
Product Code: KF210011207 Stock Available
