- Supplied in a pack of 50
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Tabs can be moved for staggered effect in your cabinet
- Standard 15mm capacity
- Wrap over bar to protect surfaces from scuffing
- Brightly coloured blue manilla files for use in filing cabinets
<
>
Rexel Crystalfile Flexi Standard Foolscap Blue (50 Pack) 3000041
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Foolscap |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | V-Base Files |
| Country of Origin | Poland |
| Dimensions | 240x387mm |
| Capacity | 15mm |
| Runner Width | 387mm |
| Grammage | 225gsm |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Material | Manilla |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
Bring some colour into your organisation with this eye-catching Crystalfile Flexi suspension file. With a 15mm classic V-shape design they can hold up to 150 sheets of foolscap paper. A reinforced base provides strength and durability, and pre-cut tab locators make for easy tab positioning across the file. The bright blue colour is perfect for a colour coded filing system. This pack of 50 files is supplied complete with Flexi tabs and inserts.
Alternative Products
-
Product Code: TW786544 Stock Available
-
Product Code: TW786521 Stock Available
-
Product Code: TW786506 Stock Available
-
Product Code: TW781433 Stock Available
-
Product Code: TW78050123 Stock Available
-
Product Code: TW7804621 Stock Available
-
Product Code: TW780458 Stock Available
-
Product Code: TW7804119 Stock Available
-
Product Code: TW7802036 Stock Available
-
Product Code: TW717503 Stock Available
-
Product Code: TW7062517 Stock Available
-
Product Code: TW7062147 Stock Available
-
Product Code: 28333ACCurrently out of Stock
-
Product Code: TW137711 Stock Available
-
Product Code: 3M59869Currently out of Stock
-
Product Code: BX1210815 Stock Available
-
Product Code: BX0120010 Stock Available
-
Product Code: BX010108 Stock Available
-
Product Code: BX010006 Stock Available
-
Product Code: BX802128 Stock Available
-
Product Code: BX802109 Stock Available
-
Product Code: BX2060014 Stock Available
-
Product Code: SKU-650565Currently out of Stock
-
Product Code: 3M0626549 Stock Available
-
Product Code: 3M0626415 Stock Available
-
Product Code: 3M93619Currently out of Stock
-
Product Code: 3M97592130 Stock Available
-
Product Code: 3M975944 Stock Available
-
Product Code: KF21018370 Stock Available
-
Product Code: KF21017314 Stock Available
-
Product Code: 3M508794 Stock Available
-
Product Code: KF21004385 Stock Available
-
Product Code: KF013511543 Stock Available
-
Product Code: 3M3155156 Stock Available
-
Product Code: 3M96809271 Stock Available
-
Product Code: BX0924410 Stock Available
-
Product Code: MS7800840 Stock Available
-
Product Code: KF210011207 Stock Available
-
Product Code: 3M06262Currently out of Stock
-
Product Code: 3M31708636 Stock Available
-
Product Code: 3M06334442 Stock Available
-
Product Code: 3M39845Currently out of Stock
