- Size: Foolscap (216x343mm)
- Extra strong steel bars with easy glide runners
- Printable tabs make labelling easy
- Reinforced base allows heavier documents to be kept securely
- 50mm capacity holds up to 500 foolscap sheets
- Classic Crystalfile suspension file, for strong and effective filing
- Supplied in a pack of 50
- Colour: Green
<
>
Rexel Crystalfile Classic Suspension File 50mm Green (Pack of 50) 71750
3 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: SV42819Currently out of Stock
-
Product Code: FS297307Currently out of Stock
-
Avery Ultragrip Laser Address Labels QuickPEEL 63.5x38.1mm 21 Per Sheet Wht (Pack of 2100) L7160-100Product Code: AVL7160261 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | Extra Capacity Files |
| Dimensions | 240x387mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Capacity | 50mm |
| Runner Width | 387mm |
| Grammage | 230gsm |
| Material | Manilla |
| Recycled Product | 100% Recycled Manilla |
| Manufacturer | ACCO Brands |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Sustainability
Description
The Rexel Crystalfile Classic suspension file is made from premium quality manilla for long lasting use. Ideal for loose document storage, its pre-printed labelling area ensures easy referencing whenever you need to search back through your documents. Able to accommodate up to 500 sheets of 80gsm paper, it includes multi-positionable plastic tabs and printable card inserts. These suspension files can be used for filing cabinets, desk drawer chassis and desk top organisers. This pack contains 50 green foolscap files.
Alternative Products
-
Product Code: TW786544 Stock Available
-
Product Code: TW786521 Stock Available
-
Product Code: TW786506 Stock Available
-
Product Code: TW781433 Stock Available
-
Product Code: TW78050123 Stock Available
-
Product Code: TW7804621 Stock Available
-
Product Code: TW780458 Stock Available
-
Product Code: TW7804119 Stock Available
-
Product Code: TW7802036 Stock Available
-
Product Code: TW7063319 Stock Available
-
Product Code: TW706324 Stock Available
-
Product Code: TW7063110 Stock Available
-
Product Code: TW706303 Stock Available
-
Product Code: TW706284 Stock Available
-
Product Code: TW7062517 Stock Available
-
Product Code: TW7062147 Stock Available
-
Product Code: 28333ACCurrently out of Stock
-
Product Code: TW137724 Stock Available
-
Product Code: TW137711 Stock Available
-
Product Code: 3M59869Currently out of Stock
-
Product Code: BX1210815 Stock Available
-
Product Code: BX0120010 Stock Available
-
Product Code: BX010108 Stock Available
-
Product Code: BX010006 Stock Available
-
Product Code: BX802128 Stock Available
-
Product Code: BX802109 Stock Available
-
Product Code: BX2060014 Stock Available
-
Product Code: SKU-650565Currently out of Stock
-
Product Code: 3M0626549 Stock Available
-
Product Code: 3M0626415 Stock Available
-
Product Code: 3M93619Currently out of Stock
-
Product Code: 3M97592130 Stock Available
-
Product Code: 3M975944 Stock Available
-
Product Code: KF21018370 Stock Available
-
Product Code: KF21017314 Stock Available
-
Product Code: 3M508794 Stock Available
-
Product Code: KF21004385 Stock Available
-
Product Code: KF013511543 Stock Available
-
Product Code: 3M3155156 Stock Available
-
Product Code: 3M96809271 Stock Available
-
Product Code: BX0924410 Stock Available
-
Product Code: MS7800840 Stock Available
-
Product Code: KF210011207 Stock Available
-
Product Code: 3M06262Currently out of Stock
-
Product Code: 3M31708636 Stock Available
-
Product Code: 3M06334442 Stock Available
-
Product Code: 3M39845Currently out of Stock
