- Supplied in a pack of 25
- Extra strong suspension files for durable filing
- Extra strong colour coded steel runners allow heavy loads
- 30mm capacity holds up to 300 sheets
- Printable tabs make labelling easy
- Size: Foolscap (216x343mm)
- Colour: Red
<
>
Rexel Crystalfile Extra 30mm Suspension File Red (Pack of 25) 70632
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | Foolscap |
| Capacity | 30mm |
| Dimensions | 240x387mm |
| Country of Origin | China |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | Extra Capacity Files |
| Runner Width | 387mm |
| Material | Polypropylene |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Grammage | 300 Micron |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
The Crystalfile Extra File has a tough polypropylene construction, which is designed to last up to 5 times longer than a standard manilla file. The extra wide 30mm capacity means that the folder can take up to 300 sheets of 80gsm paper. This pack contains 25 red foolscap files.
Alternative Products
-
Product Code: TW786544 Stock Available
-
Product Code: TW786521 Stock Available
-
Product Code: TW781433 Stock Available
-
Product Code: TW78050123 Stock Available
-
Product Code: TW780458 Stock Available
-
Product Code: TW7804119 Stock Available
-
Product Code: TW7802036 Stock Available
-
Product Code: TW717503 Stock Available
-
Product Code: TW7063319 Stock Available
-
Product Code: TW7063110 Stock Available
-
Product Code: TW706303 Stock Available
-
Product Code: TW706284 Stock Available
-
Product Code: TW7062517 Stock Available
-
Product Code: TW7062147 Stock Available
-
Product Code: TW2947020 Stock Available
-
Product Code: TW294697 Stock Available
-
Product Code: TW177697 Stock Available
-
Product Code: TW155032 Stock Available
-
Product Code: TW155022 Stock Available
-
Product Code: BX830202 Stock Available
-
Product Code: MS780802 Stock Available
-
Product Code: 21165ES49 Stock Available
