- Size: A4 (210x297mm)
- Snap on tabs and printable inserts
- Contrasting interior helps prevent misfiling
- 100% recycled quality manilla
- 15mm capacity holds up to 150 sheets
- Classic standard capacity suspension files
- Supplied in a pack of 50
- Colour: Green
<
>
Rexel Crystalfile Classic Suspension File A4 Green (Pack of 50) 78045
8 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: TX510362974 Stock Available
-
Product Code: SS7082080 Stock Available
-
Product Code: RX04772374 Stock Available
-
Product Code: RX060253097 Stock Available
-
Product Code: JDC6665536 Stock Available
-
Product Code: BC1000212293 Stock Available
-
Product Code: BC101142286 Stock Available
-
Product Code: BC10111812 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | A4 |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Form | V-Base Files |
| Dimensions | 240x330mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Capacity | 15mm |
| Runner Width | 330mm |
| Grammage | 230gsm |
| Recycled Product | Minimum 77% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ACCO Brands |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
This pack of 50 Rexel Crystalfile Classic A4 suspension files have a 15mm capacity with the ability to hold up to 150 sheets of 80gsm paper. Made from high quality manilla and from 100% recycled materials with extra strong steel runners for additional support, these suspension files come complete with snap proof, multi-positionable tabs and printable inserts. Ideal for filing cabinets, desk drawers and desk top organisers, this pack contains 50 green files.
Alternative Products
-
Product Code: TW786544 Stock Available
-
Product Code: TW786521 Stock Available
-
Product Code: TW786506 Stock Available
-
Product Code: 78289154 Stock Available
-
Product Code: TW781433 Stock Available
-
Product Code: TW78050123 Stock Available
-
Product Code: TW7804621 Stock Available
-
Product Code: TW7804119 Stock Available
-
Product Code: TW7802036 Stock Available
-
Product Code: TW717503 Stock Available
-
Product Code: TW7063319 Stock Available
-
Product Code: TW706324 Stock Available
-
Product Code: TW7063110 Stock Available
-
Product Code: TW706303 Stock Available
-
Product Code: TW706284 Stock Available
-
Product Code: TW7062517 Stock Available
-
Product Code: TW7062147 Stock Available
-
Product Code: 28333ACCurrently out of Stock
-
Product Code: TW137724 Stock Available
-
Product Code: TW137711 Stock Available
-
Product Code: 3M59869Currently out of Stock
-
Product Code: BX1210814 Stock Available
-
Product Code: BX0120010 Stock Available
-
Product Code: BX010108 Stock Available
-
Product Code: BX010006 Stock Available
-
Product Code: BX802128 Stock Available
-
Product Code: BX802109 Stock Available
-
Product Code: BX2060014 Stock Available
-
Product Code: SKU-650565Currently out of Stock
-
Product Code: 3M0626549 Stock Available
-
Product Code: 3M0626415 Stock Available
-
Product Code: 3M93619Currently out of Stock
-
Product Code: 3M97592126 Stock Available
-
Product Code: 3M975944 Stock Available
-
Product Code: KF21018370 Stock Available
-
Product Code: KF21017314 Stock Available
-
Product Code: 3M508792 Stock Available
-
Product Code: KF21004384 Stock Available
-
Product Code: KF013511510 Stock Available
-
Product Code: 3M3155156 Stock Available
-
Product Code: 3M96809271 Stock Available
-
Product Code: BX092449 Stock Available
-
Product Code: MS7800839 Stock Available
-
Product Code: KF2100276 Stock Available
-
Product Code: KF210011198 Stock Available
-
Product Code: 3M06262Currently out of Stock
-
Product Code: 3M31708636 Stock Available
-
Product Code: 3M06334438 Stock Available
-
Product Code: 3M39845Currently out of Stock
