- Extra strong colour coded steel runners allow heavy loads
- 15mm capacity holds up to 150 sheets
- Extra strong suspension files for durable filing
- Printable tabs make labelling easy
- Colour: Black
- Size: Foolscap (216x343mm)
<
>
Rexel Crystalfile Extra 15mm Suspension File Black (Pack of 25) 3000080
2 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | Foolscap |
| Capacity | 15mm |
| Dimensions | 240x387mm |
| Country of Origin | China |
| Form | V-Base Files |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Material | Polypropylene |
| Grammage | 300 Micron |
| Runner Width | 387mm |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
These Crystalfile Extra foolscap suspension files have a 15mm capacity with the ability to hold up to 150 sheets of 80gsm paper. Made from high quality polypropylene that is five times stronger than manilla, the smart satin surface can be wiped clean and keeps the contents safe and secure. Supplied complete with tabs and printable inserts, the files also have matching coloured runners, ideal for colour coded filing systems. This pack contains 25 black files.
Alternative Products
-
Product Code: TW786544 Stock Available
-
Product Code: TW786521 Stock Available
-
Product Code: TW7804119 Stock Available
-
Product Code: TW7063319 Stock Available
-
Product Code: TW706324 Stock Available
-
Product Code: TW7063110 Stock Available
-
Product Code: TW706303 Stock Available
-
Product Code: TW706284 Stock Available
-
Product Code: TW2947020 Stock Available
-
Product Code: TW294697 Stock Available
-
Product Code: TW155032 Stock Available
-
Product Code: BX830201 Stock Available
-
Product Code: MS780802 Stock Available
-
Product Code: 21165ES49 Stock Available
