- Perfect alignment of pins and arches even when file is completely full
- 3 year guarantee on the mechanism
- FSC® certified board covered with polypropylene
- Cover lock, thumbhole and protected, metal edges for easy handling and secure document storage
- Spine pocket labels replaceable for easier personalisation
- Go to www.esselte.com/easyprint to print your own labels
- Colour: Grey
- Size: A4
- Patented No.1 mechanism with outstanding locking force for consistently precise closing, guaranteed to close reliably even after 10,000 uses
- 500 A4 sheet capacity (80 gsm)
- 3 year guarantee on the mechanism, FSC certified
<
>
Esselte No.1 Lever Arch File Polypropylene A4 75mm Spine Width Grey (Pack 10) 811380 DD
450 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| File Colour | Grey |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 318x72x290mm |
| Capacity | 500 Sheets |
| Country of Origin | Poland |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 70% FSC Mix |
| Reinforced Edges | Yes |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 75mm |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | No |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Warranty | 3 Year Guarantee on Mechanism |
| Weight | 450g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Lever Arch File |
Description
Quality board covered in durable PVC complete with metal shoes for added rigidity and protection, plus front cover locking mechanism to ensure the file remains closed and contents secure. Spine is complete with removable ticket for easy labelling and thumb ring for easy off the shelf retrieval. 75mm arch mechanism complete with compressor bar can hold up to 700 sheets. Size: A4. Grey. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: LZ3725417 Stock Available
-
Product Code: LZ3725318 Stock Available
-
Product Code: BX162725 Stock Available
-
Product Code: BX0961626 Stock Available
-
Product Code: BX0961413 Stock Available
-
Product Code: BX0961044 Stock Available
-
Product Code: BX0961849 Stock Available
-
Product Code: BX0657730 Stock Available
-
Product Code: BX0657474 Stock Available
-
Product Code: BX0657147 Stock Available
-
Product Code: BX06568185 Stock Available
-
Product Code: EA2643522 Stock Available
-
Product Code: LZ1110953 Stock Available
-
Product Code: LZ108295249 Stock Available
-
Product Code: LZ10809522 Stock Available
-
Product Code: LZ1073132 Stock Available
-
Product Code: 20108ES1 Stock Available
-
Product Code: LZ10159530 Stock Available
-
Product Code: LZ10109523 Stock Available
-
Product Code: LZ10108530 Stock Available
-
Product Code: LZ1010559 Stock Available
-
Product Code: LZ10103522 Stock Available
-
Product Code: LZ10102512 Stock Available
-
Product Code: LZ10100113 Stock Available
-
Product Code: BX1533041 Stock Available
-
Product Code: LZ3300828 Stock Available
-
Product Code: LZ3299512 Stock Available
-
Product Code: ES8077994 Stock Available
-
Product Code: ES8073110 Stock Available
-
Product Code: ES8087818 Stock Available
-
Product Code: ES808545 Stock Available
-
Product Code: ES8067066 Stock Available
-
Product Code: ES8063249 Stock Available
-
Product Code: ES8060143 Stock Available
