- Capacity: 80mm
- Keeps documents orderly and helps with filing
- Size: Foolscap
- Thumbhole and radio rings make filing easy
- Heavy duty board perfect for office use
- Lever arch file opens to 180 degrees for easy access to files
- Colour: Stylish marbled grey effect
- Pack of 10 files
<
>
Leitz 180 Lever Arch File Board 80mm Foolscap Black (Pack of 10) 10821095
249 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel, 70% FSC® Mix, 95% Recyclable |
| File Colour | Black |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 81x285x348mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Poland |
| Recycled Product | Minimum 75% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Minimum 90% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 80mm |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | No |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 500g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
These high quality foolscap lever arch files from Letiz are designed for frequent use, particularly in the office. The binder has a superior 180 degree opening, meaning that documents can be accessed with ease. The durable board construction withstands even long lasting, heavy duty use with a large 80mm capacity. This pack contains 10 files with a stylish marbled grey effect. The spine is coloured black for easy identification and implementing colour coordinated filing.
Alternative Products
-
Product Code: LZ3725417 Stock Available
-
Product Code: LZ3725318 Stock Available
-
Product Code: BX162725 Stock Available
-
Product Code: BX0961626 Stock Available
-
Product Code: BX0961413 Stock Available
-
Product Code: BX0961044 Stock Available
-
Product Code: BX0961849 Stock Available
-
Product Code: BX0657730 Stock Available
-
Product Code: BX0657474 Stock Available
-
Product Code: BX0657147 Stock Available
-
Product Code: BX06568185 Stock Available
-
Product Code: EA2643522 Stock Available
-
Product Code: LZ1110953 Stock Available
-
Product Code: LZ10809522 Stock Available
-
Product Code: LZ1073132 Stock Available
-
Product Code: 20108ES1 Stock Available
-
Product Code: LZ10159530 Stock Available
-
Product Code: LZ10109523 Stock Available
-
Product Code: LZ10108530 Stock Available
-
Product Code: LZ1010559 Stock Available
-
Product Code: LZ10103522 Stock Available
-
Product Code: LZ10102512 Stock Available
-
Product Code: LZ10100113 Stock Available
-
Product Code: BX1533041 Stock Available
-
Product Code: LZ3300828 Stock Available
-
Product Code: LZ3299512 Stock Available
-
Product Code: ES8077994 Stock Available
-
Product Code: ES8073110 Stock Available
-
Product Code: ES8087818 Stock Available
-
Product Code: ES808545 Stock Available
-
Product Code: 20850ES450 Stock Available
-
Product Code: ES8067066 Stock Available
-
Product Code: ES8063249 Stock Available
-
Product Code: FS29748XCurrently out of Stock
