- Mechanism opens 50% wider than standard Lever Arch Files, saving time and filing larger amounts of paper in one go. Patented 180° mechanism tested 12,000 times
- Can be used with Leitz hanging frame or in standard suspension file system
- Heavyweight 100% recycled board
- 11 year guarantee: prongs always align
- Heavyweight 100% recycled board
- A3 upright 77mm spine
- A3 upright 77mm spine
<
>
Leitz Lever Arch File Paper on Board A3 77mm Spine Width Upright Black (Pack 2) 310670095
1 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A3 |
| File Colour | Black |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 77x438x354mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Country of Origin | Czech Republic |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | No |
| Material | Paper On Board |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 77mm |
| Recycled Product | 100% Recycled Board |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Spine Width | 77mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The A3 file has a portrait orientation and a 77mm spine. The lever arch file features durable board covers, a thumb hole for easy retrieval from a shelf, metal shoes for durability and a spine label holder for quick identification of contents. This pack contains 2 black files.
Alternative Products
-
Product Code: FS930515729 Stock Available
-
Product Code: LZ3725417 Stock Available
-
Product Code: LZ3725318 Stock Available
-
Product Code: KF0147177 Stock Available
-
Product Code: BX162725 Stock Available
-
Product Code: BX0961626 Stock Available
-
Product Code: BX0961413 Stock Available
-
Product Code: BX0961044 Stock Available
-
Product Code: BX0961849 Stock Available
-
Product Code: BX0657730 Stock Available
-
Product Code: BX0657474 Stock Available
-
Product Code: BX0657147 Stock Available
-
Product Code: BX06568184 Stock Available
-
Product Code: EA2643522 Stock Available
-
Product Code: LZ1110953 Stock Available
-
Product Code: LZ108295249 Stock Available
-
Product Code: LZ10809522 Stock Available
-
Product Code: LZ1073130 Stock Available
-
Product Code: LZ10159530 Stock Available
-
Product Code: LZ10109519 Stock Available
-
Product Code: LZ10108530 Stock Available
-
Product Code: LZ1010559 Stock Available
-
Product Code: LZ10103522 Stock Available
-
Product Code: LZ10102512 Stock Available
-
Product Code: LZ10100113 Stock Available
-
Product Code: KF20032121 Stock Available
-
Product Code: KF2003183 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20029172 Stock Available
-
Product Code: KF20002146 Stock Available
-
Product Code: BX1533041 Stock Available
-
Product Code: LZ3300828 Stock Available
-
Product Code: LZ3299512 Stock Available
-
Product Code: ES8077994 Stock Available
-
Product Code: ES8073110 Stock Available
-
Product Code: ES8087818 Stock Available
-
Product Code: ES808545 Stock Available
-
Product Code: 20850ES450 Stock Available
-
Product Code: ES8067066 Stock Available
-
Product Code: ES8063249 Stock Available
