- Colour: Black
- Spine label holder
- Pack of 10
- Lever arch file for A4 and foolscap documents
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- Metal shoes for protection
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Durable polypropylene construction
<
>
Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm Foolscap Black (Pack of 10) 11101095
3 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | Foolscap |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Black |
| Environment Support | 95% Recyclable |
| Dimensions | 80x286x348mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Poland |
| Recycled Product | Minimum 75% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 75% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 80mm |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 500g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The 80mm capacity can hold up to 600 sheets of A4 or foolscap 80gsm paper. The lever arch file also features wipe clean polypropylene covers, a thumb hole for easy retrieval from a shelf, metal shoes for durability and a spine label holder for quick identification of contents. This pack contains 10 black files.
Alternative Products
-
Product Code: LZ3725417 Stock Available
-
Product Code: LZ3725318 Stock Available
-
Product Code: BX162725 Stock Available
-
Product Code: BX0961626 Stock Available
-
Product Code: BX0961413 Stock Available
-
Product Code: BX0961044 Stock Available
-
Product Code: BX0961849 Stock Available
-
Product Code: BX0657730 Stock Available
-
Product Code: BX0657474 Stock Available
-
Product Code: BX0657147 Stock Available
-
Product Code: BX06568185 Stock Available
-
Product Code: EA2643522 Stock Available
-
Product Code: LZ108295249 Stock Available
-
Product Code: LZ10809522 Stock Available
-
Product Code: LZ1073132 Stock Available
-
Product Code: 20108ES1 Stock Available
-
Product Code: LZ10159530 Stock Available
-
Product Code: LZ10109523 Stock Available
-
Product Code: LZ10108530 Stock Available
-
Product Code: LZ1010559 Stock Available
-
Product Code: LZ10103522 Stock Available
-
Product Code: LZ10102512 Stock Available
-
Product Code: LZ10100113 Stock Available
-
Product Code: BX1533041 Stock Available
-
Product Code: LZ3300828 Stock Available
-
Product Code: LZ3299512 Stock Available
-
Product Code: ES8077994 Stock Available
-
Product Code: ES8073110 Stock Available
-
Product Code: ES8087818 Stock Available
-
Product Code: ES808545 Stock Available
-
Product Code: 20850ES450 Stock Available
-
Product Code: ES8067066 Stock Available
-
Product Code: ES8063249 Stock Available
