- Pack of 10
- Colour: green
- Size: A4
- Metal reinforced edge
- Capacity: 70mm
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- A4 Board lever arch file
- Strong, durable board covers
<
>
Elba Board Lever Arch File A4 Green (10 Pack) 100202219
26 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | A4 |
| File Colour | Green |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 80x290x318mm |
| Capacity | 630 Sheets |
| Manufacturer | Hamelin |
| Laminated | No |
| Material | Paper On Board |
| Recycled Percentage | Minimum 90% |
| Recycled Product | Minimum 90% Recycled Material |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 455g |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Elba file features a standard lever arch mechanism with a 70mm capacity for filing A4 documents. Made from strong board, the file features a metal reinforced edge and metal thumb hole for easy retrieval from a shelf. This product is made from 76% recycled materials. This pack contains 10 green lever arch files, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
-
Product Code: LZ3725417 Stock Available
-
Product Code: LZ3725318 Stock Available
-
Product Code: KF0147059 Stock Available
-
Product Code: KF0147178 Stock Available
-
Product Code: BX162725 Stock Available
-
Product Code: BX0961413 Stock Available
-
Product Code: BX0961044 Stock Available
-
Product Code: BX0961849 Stock Available
-
Product Code: BX0657730 Stock Available
-
Product Code: BX0657474 Stock Available
-
Product Code: BX0657147 Stock Available
-
Product Code: BX06568185 Stock Available
-
Product Code: EA2643522 Stock Available
-
Product Code: LZ1110953 Stock Available
-
Product Code: LZ108295249 Stock Available
-
Product Code: LZ10809522 Stock Available
-
Product Code: LZ1073132 Stock Available
-
Product Code: 20108ES1 Stock Available
-
Product Code: LZ10159530 Stock Available
-
Product Code: LZ10109523 Stock Available
-
Product Code: LZ10108530 Stock Available
-
Product Code: LZ1010559 Stock Available
-
Product Code: LZ10103522 Stock Available
-
Product Code: LZ10102512 Stock Available
-
Product Code: LZ10100113 Stock Available
-
Product Code: KF20041459 Stock Available
-
Product Code: KF20040251 Stock Available
-
Product Code: KF20039Currently out of Stock
-
Product Code: KF20032122 Stock Available
-
Product Code: KF2003182 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20029174 Stock Available
-
Product Code: KF20002Currently out of Stock
-
Product Code: KF200013940 Stock Available
-
Product Code: BX1533041 Stock Available
-
Product Code: LZ3300828 Stock Available
-
Product Code: LZ3299512 Stock Available
-
Product Code: ES8077994 Stock Available
-
Product Code: ES8073110 Stock Available
-
Product Code: ES8087818 Stock Available
-
Product Code: ES808545 Stock Available
-
Product Code: 20850ES450 Stock Available
-
Product Code: ES8067066 Stock Available
-
Product Code: ES8063249 Stock Available
