- Colour: Black with a white stripe along the bottom edge
- Size: A4
- Capacity: 80mm
- Transparent spine label pocket
- Reinforced bottom edge
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- A4 lever arch files for document organisation
- Made from high quality polypropylene
<
>
Oxford My Colour Lever Arch File A4 Black and White 100081033
41 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A4 |
| Capacity | 630 Sheets |
| Dimensions | 80x290x320mm |
| File Colour | Black/White |
| Finger Hole | Yes |
| Laminated | No |
| Manufacturer | Hamelin |
| Material | PVC On Board |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 80mm |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Weight | 459g |
Product Information
| Brand | Oxford |
| Type | Lever Arch File |
Description
This Oxford MyColour file features a standard lever arch mechanism with an 80mm capacity for filing A4 documents. Made from high quality polypropylene, the file has a reinforced bottom edge for increased durability and features a transparent spine label pocket and thumb hole for easy retrieval from a shelf. This black lever arch file has a white stripe along the bottom edge for colour coordinated filing.
Alternative Products
-
Product Code: LZ3725417 Stock Available
-
Product Code: LZ3725318 Stock Available
-
Product Code: KF0147178 Stock Available
-
Product Code: BX162725 Stock Available
-
Product Code: BX0961626 Stock Available
-
Product Code: BX0961413 Stock Available
-
Product Code: BX0961044 Stock Available
-
Product Code: BX0961849 Stock Available
-
Product Code: BX0657730 Stock Available
-
Product Code: BX0657474 Stock Available
-
Product Code: BX0657147 Stock Available
-
Product Code: BX06568185 Stock Available
-
Product Code: EA2643522 Stock Available
-
Product Code: LZ1110953 Stock Available
-
Product Code: LZ108295249 Stock Available
-
Product Code: LZ10809522 Stock Available
-
Product Code: LZ1073132 Stock Available
-
Product Code: 20108ES1 Stock Available
-
Product Code: LZ10159530 Stock Available
-
Product Code: LZ10109523 Stock Available
-
Product Code: LZ10108530 Stock Available
-
Product Code: LZ1010559 Stock Available
-
Product Code: LZ10103522 Stock Available
-
Product Code: LZ10102512 Stock Available
-
Product Code: LZ10100113 Stock Available
-
Product Code: KF20032122 Stock Available
-
Product Code: KF2003182 Stock Available
-
Product Code: KF20030108 Stock Available
-
Product Code: KF20029174 Stock Available
-
Product Code: KF20002Currently out of Stock
-
Product Code: KF200013940 Stock Available
-
Product Code: LZ3300828 Stock Available
-
Product Code: LZ3299512 Stock Available
-
Product Code: ES8077994 Stock Available
-
Product Code: ES8073110 Stock Available
-
Product Code: ES8087818 Stock Available
-
Product Code: ES808545 Stock Available
-
Product Code: 20850ES450 Stock Available
-
Product Code: ES8067066 Stock Available
-
Product Code: ES8063249 Stock Available
