- Supplied in a pack of 10
- Colour: Metallic Blue
- Size: A4 (210 x 297mm)
- A4 Lever arch files
- Unique, patented filing mechanism opens 180 degrees for ease of use
- 80mm capacity for up to 600 sheets of 80gsm paper
- Glossy, laminated paper over board
- Metal thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Large spine label
<
>
Leitz Wow 180 Lever Arch File 80mm A4 Blue (Pack of 10) 10050036
28 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: WX3469555 Stock Available
-
Product Code: WX3455324 Stock Available
-
Product Code: WX3454240 Stock Available
-
Product Code: FS918125Currently out of Stock
-
Product Code: SS703334 Stock Available
-
Product Code: ES99010602 Stock Available
-
Product Code: BA62991165 Stock Available
-
Product Code: JDB67004179 Stock Available
-
Product Code: BC1000212354 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| File Colour | Blue |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 318x80x285mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Germany |
| Recycled Percentage | 80% |
| Recycled Product | Minimum 80% Recycled Material |
| Reinforced Edges | Edges are not reinforced |
| Mechanism Size | 80mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Paper On Board |
| Laminated | Yes |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Slotted Cover | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Warranty | 5 Year Guarantee on Mechanism |
| Weight | 480g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Description
This bright, stylish Leitz WOW lever arch file features a unique, patented filing mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The file has an 80mm capacity for up to 600 sheets of 80gsm paper. The file also features a metal thumb hole for easy retrieval from a shelf and a large spine label for quick identification of contents. Suitable for A4 filing, the file is made from glossy, laminated papaer over board. Ideal for colour co-ordinated filing, this pack contains 10 bright blue files with a metallic effect finish. Buy any 3 WOW products and claim a free Leitz Cosy Footrest.
Alternative Products
-
Product Code: LZ3725417 Stock Available
-
Product Code: LZ3725318 Stock Available
-
Product Code: BX162725 Stock Available
-
Product Code: BX0961626 Stock Available
-
Product Code: BX0961413 Stock Available
-
Product Code: BX0961044 Stock Available
-
Product Code: BX0961849 Stock Available
-
Product Code: BX0657730 Stock Available
-
Product Code: BX0657474 Stock Available
-
Product Code: BX0657147 Stock Available
-
Product Code: BX06568185 Stock Available
-
Product Code: EA2643522 Stock Available
-
Product Code: LZ1110953 Stock Available
-
Product Code: LZ108295249 Stock Available
-
Product Code: LZ10809522 Stock Available
-
Product Code: LZ1073132 Stock Available
-
Product Code: 20108ES1 Stock Available
-
Product Code: LZ10159530 Stock Available
-
Product Code: LZ10109523 Stock Available
-
Product Code: LZ10108530 Stock Available
-
Product Code: LZ1010559 Stock Available
-
Product Code: LZ10103522 Stock Available
-
Product Code: LZ10102512 Stock Available
-
Product Code: LZ10100113 Stock Available
-
Product Code: BX1533041 Stock Available
-
Product Code: LZ3299512 Stock Available
-
Product Code: ES8077994 Stock Available
-
Product Code: ES8073110 Stock Available
-
Product Code: ES8087818 Stock Available
-
Product Code: ES808545 Stock Available
-
Product Code: 20850ES450 Stock Available
-
Product Code: ES8067066 Stock Available
-
Product Code: ES8063249 Stock Available
-
Product Code: ES8060143 Stock Available
