- Pack of 10
- Colour: black
- Spine label holder
- A4 lever arch file
- Unique, patented mechanism opens 180 degrees for easy filing
- 80mm spine width provides 600 sheet capacity (80gsm)
- Metal shoes for protection
- Thumb hole for easy retrieval from a shelf
- Durable polypropylene construction
<
>
Leitz 180 Lever Arch File Poly 80mm A4 Black (Pack of 10) 10101095
23 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSC® Mix, 90% Recyclable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Black |
| Dimensions | 81x285x318mm |
| Dimensions (WxDxH) | 81x285x318mm |
| Capacity | 600 Sheets |
| Country of Origin | Germany |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 70% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 80mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Laminated | Yes |
| Spine Width | 80mm Spine |
| Slotted Cover | Yes |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Weight | 490g |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Lever Arch File |
Sustainability
Description
This Leitz lever arch file features a unique, patented mechanism that opens 180 degrees for ease of use. The 80mm capacity can hold up to 600 sheets of A4 80gsm paper. The lever arch file also features wipe clean polypropylene covers, a thumb hole for easy retrieval from a shelf, metal shoes for durability and a spine label holder for quick identification of contents. This pack contains 10 black files.
Alternative Products
-
Product Code: FS340336111 Stock Available
-
Product Code: LZ3725417 Stock Available
-
Product Code: LZ3725318 Stock Available
-
Product Code: BX162725 Stock Available
-
Product Code: BX0961626 Stock Available
-
Product Code: BX0961413 Stock Available
-
Product Code: BX0961044 Stock Available
-
Product Code: BX0961849 Stock Available
-
Product Code: BX0657730 Stock Available
-
Product Code: BX0657474 Stock Available
-
Product Code: BX0657147 Stock Available
-
Product Code: BX06568185 Stock Available
-
Product Code: EA2643522 Stock Available
-
Product Code: LZ1110953 Stock Available
-
Product Code: LZ108295249 Stock Available
-
Product Code: LZ10809522 Stock Available
-
Product Code: LZ1073132 Stock Available
-
Product Code: 20108ES1 Stock Available
-
Product Code: LZ10159530 Stock Available
-
Product Code: LZ10108530 Stock Available
-
Product Code: LZ1010559 Stock Available
-
Product Code: LZ10103522 Stock Available
-
Product Code: LZ10102512 Stock Available
-
Product Code: LZ10100113 Stock Available
-
Product Code: KF2001967 Stock Available
-
Product Code: BX1533041 Stock Available
-
Product Code: LZ3300828 Stock Available
-
Product Code: LZ3299512 Stock Available
-
Product Code: ES8077994 Stock Available
-
Product Code: ES8073110 Stock Available
-
Product Code: ES8087818 Stock Available
-
Product Code: ES808545 Stock Available
-
Product Code: 20850ES450 Stock Available
-
Product Code: ES8067066 Stock Available
-
Product Code: ES8063249 Stock Available
-
Product Code: ES8060143 Stock Available
