- Hinged lid uses Click-to-Close technology to seal in the flavour of the coffee
- Serves up to 400 cups per tin
- Intensity 7
- Made from a special blend of mountain grown Arabica beans
- Ground 10 times finer to unlock the taste and rich aroma
- Medium-roasted and freeze dried to keep the flavour
- 750g tin
- Fully recyclable tin
- Ideal for catering and office kitchens
<
>
Nescafe Gold Blend Coffee 750g Tin 12339209
5560 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Decaffeinated | No |
| Pack Size | 750g |
| Pack Type | Tin |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x193mm |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Gold Blend |
| Manufacturer | Nestle |
| Weight | 1.02kg |
Product Information
| Brand | Nescafe |
| Type | Coffee & Syrups |
Description
Nescafe Gold Blend is made from mountain-grown Arabica beans, ground 10 times finer to unlock their hidden taste and rich aroma. Carefully selected, medium-roasted and freeze-dried to lock in flavour, this simple to make instant coffee has a full and delicious taste. Intensity 7. Premium 750g catering tin with click-to-close technology to lock in flavour and keep the coffee fresh, this coffee will keep your workforce running at full strength. It will make approximately 400 mugs of coffee. Nescafe plan work with coffee farmers to support them in through providing higher-yielding, climate-resistant crops, protecting soil health and protect the future of coffee farming for everyone.
Alternative Products
-
Product Code: AU038401117 Stock Available
-
Product Code: AU03901798 Stock Available
-
Product Code: AU60721131 Stock Available
-
Product Code: BZ02050199 Stock Available
-
Product Code: BZ24980842 Stock Available
-
Product Code: BZ24551146 Stock Available
-
Product Code: BZ543237 Stock Available
-
Product Code: NL4447332 Stock Available
-
Product Code: AU93878118 Stock Available
-
Product Code: BZ94201Currently out of Stock
-
Product Code: NL85680206 Stock Available
-
Product Code: NL3070726 Stock Available
-
Product Code: NL72758295 Stock Available
-
Product Code: NL7275922 Stock Available
-
Product Code: NL72757193 Stock Available
-
Product Code: KS162306887 Stock Available
-
Product Code: KS162331717 Stock Available
-
Product Code: AU99478Currently out of Stock
-
Product Code: KS16235353 Stock Available
-
Product Code: NL82330650 Stock Available
-
Product Code: NL72756591 Stock Available
-
Product Code: NL25268126 Stock Available
-
Product Code: NL19838127 Stock Available
-
Product Code: NL1983923 Stock Available
-
Product Code: NL1984956 Stock Available
-
Product Code: 15268NTCurrently out of Stock
