- Ideal for catering and large office environments
- Hinged lid uses Click-to-Close technology to seal in the flavour of the coffee
- Provides approximately 277 cups
- Intensity 8
- Freeze-dried to lock in the maximum amount of flavour
- Made from dark-roasted Arabica coffee beans from Latin America
- 500g tin
- Fully recyclable tin
<
>
Nescafe Alta Rica Coffee 500g Tin 12284227
71 Stock Available
Product Details
General Information
| Decaffeinated | No |
| Pack Size | 500g |
| Pack Type | Tin |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x136mm |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type | Cappucino |
| Coffee Type/Flavour | Alta Rica |
| Manufacturer | Nestle |
| Weight | 723g |
Product Information
| Brand | Nescafe |
| Type | Coffee & Syrups |
Description
Try the intense, bold flavours of Nescafe Alta Rica. Made from dark-roasted Arabica coffee beans from Latin America, which have been roasted to reach a precise concentration of flavour, then ground and freeze dried to lock in the robust, complex taste. A surprisingly smooth cacao finish, with an intensity level of 8. Packed in a premium 500g tub with click-to-close technology for freshness, Alta Rica is ideal for catering large events or the staff kitchen. Nescafe plan work with coffee farmers to support them in through providing higher-yielding, climate-resistant crops, protecting soil health and protect the future of coffee farming for everyone.
Alternative Products
-
Product Code: AU038401148 Stock Available
-
Product Code: AU03901874 Stock Available
-
Product Code: AU60721143 Stock Available
-
Product Code: BZ02050206 Stock Available
-
Product Code: BZ24980896 Stock Available
-
Product Code: BZ24551164 Stock Available
-
Product Code: BZ5432310 Stock Available
-
Product Code: NL4447335 Stock Available
-
Product Code: AU9387889 Stock Available
-
Product Code: NL820205932 Stock Available
-
Product Code: BZ942018 Stock Available
-
Product Code: NL85680226 Stock Available
-
Product Code: NL3070731 Stock Available
-
Product Code: NL72758313 Stock Available
-
Product Code: NL7275922 Stock Available
-
Product Code: NL72757208 Stock Available
-
Product Code: KS162306992 Stock Available
-
Product Code: KS162331798 Stock Available
-
Product Code: AU99478Currently out of Stock
-
Product Code: BZ5141893 Stock Available
-
Product Code: KS16235366 Stock Available
-
Product Code: NL82330687 Stock Available
-
Product Code: NL72756633 Stock Available
-
Product Code: NL25268128 Stock Available
-
Product Code: NL19838133 Stock Available
-
Product Code: NL1983932 Stock Available
-
Product Code: NL1984962 Stock Available
-
Product Code: 15268NTCurrently out of Stock
