- The Nescafe brand is a real sign of quality with your customer
- Made from mountain-grown Arabica beans
- Ground 10 times finer to unlock the taste and rich aroma
- Medium-roasted and freeze dried to keep the flavour
- Intensity 7
- Hinged lid uses Click-to-Close technology to seal in the flavour of the coffee
- Serves up to 277 cups per tub
- Ideal for catering and office kitchens
- 500g tin
<
>
Nescafe Gold Blend Coffee 500g Tin 12339246
963 Stock Available
| Size | PRICE | QTY | |
| Pack of 6 | £38.85 | |
|
| Individual Items | £14.11 | |
Also Consider
Product Details
General Information
| Pack Size | 500g |
| Pack Type | Tin |
| Decaffeinated | No |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x136mm |
| Coffee Type/Flavour | Gold Blend |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Manufacturer | Nestle |
| Weight | 723g |
Product Information
| Brand | Nescafe |
| Type | Coffee & Syrups |
Description
Nescafe Gold Blend is made from mountain-grown Arabica beans, ground 10 times finer to unlock their hidden taste and rich aroma. Carefully selected, medium-roasted and freeze-dried to lock in flavour, this simple to make instant coffee has a full and delicious taste. Intensity 7. This premium 500g catering tin has click-to-close technology to lock in freshness of flavour and the tin is fully recyclable. It will make approximately 277 cups of coffee, fuelling your workforce or family at home. Nescafe plan work with coffee farmers to support them in through providing higher-yielding, climate-resistant crops, protecting soil health and protect the future of coffee farming for everyone.
Alternative Products
-
Product Code: AU038401149 Stock Available
-
Product Code: AU03901890 Stock Available
-
Product Code: AU60721147 Stock Available
-
Product Code: BZ02050207 Stock Available
-
Product Code: BZ24980916 Stock Available
-
Product Code: BZ24551164 Stock Available
-
Product Code: BZ5432312 Stock Available
-
Product Code: NL4447337 Stock Available
-
Product Code: AU9387890 Stock Available
-
Product Code: NL820205929 Stock Available
-
Product Code: BZ9420110 Stock Available
-
Product Code: NL85680230 Stock Available
-
Product Code: NL3070738 Stock Available
-
Product Code: NL72758313 Stock Available
-
Product Code: NL7275925 Stock Available
-
Product Code: NL72757216 Stock Available
-
Product Code: KS162306995 Stock Available
-
Product Code: KS162331799 Stock Available
-
Product Code: AU99478Currently out of Stock
-
Product Code: KS16235367 Stock Available
-
Product Code: NL82330752 Stock Available
-
Product Code: NL72756638 Stock Available
-
Product Code: NL25268128 Stock Available
-
Product Code: NL19838133 Stock Available
-
Product Code: NL1983932 Stock Available
-
Product Code: NL1984965 Stock Available
-
Product Code: 15268NTCurrently out of Stock
