- Bankers Box® System Green Storage Boxes are manufactured from 100% recycled board, FSC® accredited
- Medium duty strength
- Two layers of board to end panels and base ensure you can stack the boxes four units high
- Will hold 3x System W120mm Foolscap Transfer Box Files
- Quick and Easy Fastfold® automatic assembly
- Tear resistant hand holes
- 100% recyclable
- External Dimensions: 376x452x302mm (WxDxH)
- Internal Dimensions: 370x440x255mm (WxDxH)
- Colour: Green and White
- Large storage box designed to hold transfer files
- Two layers of board to end panels and base ensure you can stack the box 4 units high
- Quick & easy FastFold® automatic assembly
- Will hold 3 x System 120mm foolscap transfer box files
- Made from FSC® certified 100% recycled board
- Internal dimensions: W370 x H255 x D440mm
Bankers Box System Storage Box Large Green (Pack of 10) 00791-FFLP
| Size | PRICE | QTY | |
| Pack of 10 | £80.87 | |
|
| Individual Items | £19.84 | |
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Environment Support | FSC Certified |
| Fastfold | Yes |
| Dimensions | WxDxH: 376x452x302mm (external) |
| Dimensions (WxDxH) | 388x476x262mm |
| Recycled Percentage | 100% |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Material | Recycled Board |
| Manufacturer | Fellowes |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Type | Storage Boxes |
| Weight | 570g |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | Storage Box |
Sustainability
Description
Bankers Box® by Fellowes Storage Box is an extra strength large storage box with double wall construction to end panels and base. Comes with quick and easy FastFold™ automatic assembly which means this box can be set up 4 times faster than manual boxes; saving you time. Up to 50% stronger than a basic strength box this durable box can accommodate 3 x System 120mm transfer files and can be stacked up to 4 units high. It is made from FSC® certified board and is 100% recyclable. Ideal for use with or without shelving units when you require infrequent access to files. This storage box would be perfect if you need to transport files from the office to the home. All inks used are water based and all adhesives are solvent free. The System range offers a simple and effective total document management system. Whether it is for use in the office or the home office the System range provides an integrated storage solution for all your business filing and storage needs. This modular system consists of space optimising products for all stages of the document lifecycle, from establishing a filing system to long-term document archiving and storage.
Alternative Products
-
Product Code: RUP80468Currently out of Stock
-
Product Code: RUP8000425 Stock Available
-
Product Code: RUP80666Currently out of Stock
-
Product Code: RUP80135Currently out of Stock
-
Product Code: BB5520830 Stock Available
-
Product Code: BB110380 Stock Available
-
Product Code: KF21738503 Stock Available
-
Product Code: KF7500170 Stock Available
-
Product Code: BB2393 Stock Available
-
Product Code: BB88537203 Stock Available
-
Product Code: BB00900232 Stock Available
-
Product Code: BB0180570491 Stock Available
-
Product Code: BB8855131 Stock Available
-
Product Code: BB72948 Stock Available
-
Product Code: BB72521 Stock Available
-
Product Code: BB203176 Stock Available
-
Product Code: BB01850706 Stock Available
-
Product Code: BB018407023 Stock Available
-
Product Code: BB885419 Stock Available
-
Product Code: BB8853934 Stock Available
-
Product Code: BB0181070712 Stock Available
