- Versatile unit that can be used horizontally or vertically
- Supplied with 4 drawers for optional use
- Time saving FastFold assembly
- Compatible with 80mm transfer files, magazine files, ring binders and lever arch files
- Stackable up to 3 high
- Dimensions: W400 x D290 x H400mm (external)
- Colour: Grey/White
- Pack of 5
<
>
Bankers Box System File Store 4 Drawer Grey (Pack of 5) 01840
23 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Environment Support | FSC Certified |
| Fastfold | Yes |
| Dimensions | 400x400x290mm |
| Contents | 80mm System transfer files, lever arch files & ring binders |
| Adjustable | No |
| Capacity | Four compartments |
| Manufacturer | Fellowes |
| Literature Size | A4 & Foolscap |
| Material | Recycled Board |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Recycled Percentage | 100% |
| Recyclable | Yes |
| Re-fillable | Yes |
| On Promotion | No |
| Number of Dividers | 3 |
| Number of Compartments | 4 |
| Stackable | Stacks 3 High |
| Storage For | 80mm System transfer files, lever arch files & ring binders |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | File |
Sustainability
Description
This Bankers Box file store is a versatile unit, which can be used horizontally or vertically and with or without drawers. With time saving FastFold assembly, the file store is compatible with 80mm transfer files, magazine files, ring binders and lever arch files. The unit is supplied with 4 drawers for optional use and stacks 3 high for space saving use. The grey file store measures W400 x D290 x H400mm (external). This pack contains 5 grey file stores.
Alternative Products
-
Product Code: RUP80468Currently out of Stock
-
Product Code: RUP8000425 Stock Available
-
Product Code: RUP80666Currently out of Stock
-
Product Code: RUP80135Currently out of Stock
-
Product Code: BB5520830 Stock Available
-
Product Code: BB110380 Stock Available
-
Product Code: BB2393 Stock Available
-
Product Code: BB88537203 Stock Available
-
Product Code: BB00900232 Stock Available
-
Product Code: BB0180570491 Stock Available
-
Product Code: BB8855131 Stock Available
-
Product Code: BB0079150 Stock Available
-
Product Code: BB72948 Stock Available
-
Product Code: BB72521 Stock Available
-
Product Code: BB203176 Stock Available
-
Product Code: BB01850706 Stock Available
-
Product Code: BB885419 Stock Available
-
Product Code: BB8853934 Stock Available
-
Product Code: BB0181070712 Stock Available
