- Bankers Box® System Storage Boxes are manufactured from 100% recycled board, FSC® certified
- Heavy-duty strength
- Three layers of board to end panels and two layers on front and base, ensuring that you can stack the boxes five units high
- Will store A4 of Foolscap Lever Arch Files, Ring Binders, System Transfer Box Files and computer listing paper
- Quick and Easy Fastfold® automatic assembly
- Tear resistant hand holes
- Hinged attached lid with locking tab fastening
- 100% recyclable
- External Dimensions: 390x560x310mm (WxDxH)
- Internal Dimensions: 378x545x293mm (WxDxH)
- Colour: Grey and White
- Strong storage box with hinged attached lid and locking tab fastening
- Three layers of board to the end panels and two layers on front and base
- Quick and easy Fastfold® automatic assembly
- Available in 2 sizes: Cube or Maxi
- Maxi - Larger size will also hold foolscap size lever arch files and transfer box files
- Made from FSC® certified 100% recycled board, 100% recyclable
- Internal dimensions: W37.8 x H29.3 x D54.5cm
Bankers Box System Flip Top Storage Box Grey (Pack of 10) 01815
| Size | PRICE | QTY | |
| Pack of 10 | £133.11 | |
|
| Individual Items | £33.00 | |
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Environment Support | FSC Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 390x560x310mm |
| Dimensions | 378x545x287mm |
| Recycled Percentage | 100% |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Material | Recycled Board |
| Manufacturer | Fellowes |
| Type | Storage Boxes |
| Stackable | Stacks five high |
| Weight | 980g |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | Storage Box |
Sustainability
Description
Bankers Box® by Fellowes Flip Top Maxi is a large storage box with FastFold® automatic assembly for quick and easy construction. This extra strength storage box, is up to 50% stronger than standard storage boxes and comes with double wall thickness to end panels and base. It has a hinged lid and locking tab fastening for additional security and is compatible with your lever arch files and transfer files. It is made from FSC® certified 100% recycled board and is 100% recyclable. The System range offers a simple and effective total document management system. Whether it is for use in the office or your home office the System range provides an integrated storage solution for all your business filing and storage needs. This modular system consists of space optimising products for all stages of the document lifecycle, from establishing a filing system to long-term document archiving and storage.
Alternative Products
-
Product Code: RUP80468Currently out of Stock
-
Product Code: RUP8000425 Stock Available
-
Product Code: RUP80666Currently out of Stock
-
Product Code: RUP80135Currently out of Stock
-
Product Code: BB5520830 Stock Available
-
Product Code: BB110380 Stock Available
-
Product Code: BB2393 Stock Available
-
Product Code: BB88537203 Stock Available
-
Product Code: BB00900232 Stock Available
-
Product Code: KF2166352 Stock Available
-
Product Code: BB0180570491 Stock Available
-
Product Code: BB8855131 Stock Available
-
Product Code: BB0079150 Stock Available
-
Product Code: BB72948 Stock Available
-
Product Code: BB72521 Stock Available
-
Product Code: BB203176 Stock Available
-
Product Code: BB01850706 Stock Available
-
Product Code: BB018407023 Stock Available
-
Product Code: BB885419 Stock Available
-
Product Code: BB0181070712 Stock Available
