- Time saving FastFold assembly
- Standard storage box
- Oversized lid will accommodate A4 and foolscap suspension files
- Stackable up to 4 high
- Great for storing ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files
- Dimensions (internal): W333 x D380 x H285mm
- Colour: Grey/White
- Pack of 10
<
>
Bankers Box Storage Box Standard Grey (Pack of 10) 00810-FF
201 Stock Available
| Size | PRICE | QTY | |
| Pack of 10 | £72.47 | |
|
| Individual Items | £18.08 | |
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | Standard |
| Environment Support | FSC Certified |
| Fastfold | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 335x404x292mm |
| Dimensions | 335x292x404mm |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Material | Recycled Board |
| Manufacturer | Fellowes |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Type | Storage Boxes |
| Warranty | 12 months |
| Weight | 590g |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | Storage Box |
Sustainability
Description
This Bankers Box standard storage box features time saving FastFold assembly and oversized lid, which can accommodate A4 and foolscap suspension files, ring binders, lever arch files and Bankers Box 120mm transfer files. This pack contains 10 grey storage boxes measuring W333 x D380 x H285mm (internal).
Alternative Products
-
Product Code: FS924650Currently out of Stock
-
Product Code: RUP80468Currently out of Stock
-
Product Code: RUP8000425 Stock Available
-
Product Code: RUP80666Currently out of Stock
-
Product Code: RUP80135Currently out of Stock
-
Product Code: BB5520830 Stock Available
-
Product Code: KF02007193 Stock Available
-
Product Code: BB110376 Stock Available
-
Product Code: KF21738490 Stock Available
-
Product Code: BB2392 Stock Available
-
Product Code: BB00900230 Stock Available
-
Product Code: KF2166751 Stock Available
-
Product Code: KF216652352 Stock Available
-
Product Code: KF2166352 Stock Available
-
Product Code: KF216601853 Stock Available
-
Product Code: KF21659132 Stock Available
-
Product Code: BB0180570478 Stock Available
-
Product Code: BB8855131 Stock Available
-
Product Code: BB43603128 Stock Available
-
Product Code: BB0079150 Stock Available
-
Product Code: BB72948 Stock Available
-
Product Code: BB72521 Stock Available
-
Product Code: BB203173 Stock Available
-
Product Code: BB01850706 Stock Available
-
Product Code: BB018407023 Stock Available
-
Product Code: BB885419 Stock Available
-
Product Code: BB8853934 Stock Available
-
Product Code: BB0181070709 Stock Available
