- Colour: Grey/White
- Pack of 10
- External dimensions: W445 x D387 x H294mm
- Internal dimensions: W430 x D380 x H287mm
- 2 layers of board on handle panels and base for strength
- Stackable up to 4 high
- Compatible with Bankers Box 120mm transfer files
- Time saving FastFold automatic assembly
- Large storage box with lid and side labels
<
>
Bankers Box Storage Box Large Grey (Pack of 10) 01810-FFLP
712 Stock Available
| Size | PRICE | QTY | |
| Pack of 10 | £84.06 | |
|
| Individual Items | £20.92 | |
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Grey/White |
| Environment Support | FSC Certified |
| Fastfold | Yes |
| Dimensions | WxDxH: 387x445x294mm (external) |
| Dimensions (WxDxH) | 387x445x294mm |
| Recycled Percentage | 100% |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board, 100% recyclable |
| Material | Recycled Board |
| Manufacturer | Fellowes |
| Weight | 660g |
| Stackable | Stacks 4 High |
| Type | Storage Boxes |
Product Information
| Brand | Bankers Box |
| Type | Storage Box |
Sustainability
Description
This Bankers Box large storage box features time saving FastFold automatic assembly and is stackable up to 4 high. The box also features double layered board on the handle panels and base for extra strength. Compatible with Bankers Box 120mm transfer files, this large grey box measures W430 x D380 x H287mm (internal). This pack contains 10 boxes.
Alternative Products
-
Product Code: RUP80468Currently out of Stock
-
Product Code: RUP8000425 Stock Available
-
Product Code: RUP80666Currently out of Stock
-
Product Code: RUP80135Currently out of Stock
-
Product Code: BB5520830 Stock Available
-
Product Code: BB110380 Stock Available
-
Product Code: KF7500170 Stock Available
-
Product Code: BB2393 Stock Available
-
Product Code: BB88537203 Stock Available
-
Product Code: BB00900232 Stock Available
-
Product Code: BB0180570491 Stock Available
-
Product Code: BB8855131 Stock Available
-
Product Code: BB0079150 Stock Available
-
Product Code: BB72948 Stock Available
-
Product Code: BB72521 Stock Available
-
Product Code: BB203176 Stock Available
-
Product Code: BB01850706 Stock Available
-
Product Code: BB018407023 Stock Available
-
Product Code: BB885419 Stock Available
-
Product Code: BB8853934 Stock Available
