- Unbreakable polycarbonate construction
- Wall-mounted document file pocket
- Plenty of space for documents and files
- Nest with other Wall File Pockets to save space
- Designed for A4 (210x297mm) documents
- Dimensions: W365 x H185 x D75mm
<
>
Deflecto Non-Breakable Wall File Pocket A4 (Unbreakable polycarbonate construction) Clear
23 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Dimensions | WxDxH: 365x75x185mm |
| Dimensions (WxDxH) | 365x85x75mm |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Material | Plastic |
| Orientation | Landscape |
| Material Thickness | 2.6mm |
| Pocket Size | A4 |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Weight | 214g |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Wall Pocket |
Description
The handy Deflecto Clear Wall File Pocket is made of unbreakable polycarbonate and has been designed for heavy duty use. You can nest two or more file pockets vertically on a wall to save even more space and provide storage for tons of documents, great for keeping desks clear or freeing up space in filing cabinets.
Alternative Products
-
Product Code: RH00203211 Stock Available
-
Product Code: RH00037Currently out of Stock
-
Product Code: DF7770136 Stock Available
-
Product Code: DF77301106 Stock Available
-
Product Code: RN078331863 Stock Available
-
Product Code: DF764911223 Stock Available
-
Product Code: EP82993157 Stock Available
-
Product Code: DF77901125 Stock Available
-
Product Code: DF7320135 Stock Available
-
Product Code: EPSSO41069Currently out of Stock
-
Product Code: RN07433736 Stock Available
