- 119 microns
- Colour: White
- Sustainably sourced paper
- Continuous paper roll for use with DesignJet printers
- Size: 914mm x 45.7m
- Weight: 90gsm
<
>
HP Inkjet Paper 914mm x 45.7m Roll 90gsm Bright White C6036A
Currently out of Stock
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Width (mm) | 108 |
| Weight (kg) | 2.9 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/d7cda06f/5cac8c66c4667f29d50001ea/da38034b/HPC6036A_TECH.pdf |
| Unbleached | No |
| UNSPSC Code | 14111510 |
| SMPN | C6036A |
| Pack Contains | 1 |
| OEM | C6036A |
| Paper Size | 36inx45.7m |
| Paper Type | Wide Format Paper Inkjet Paper |
| Paper Finish | Matte |
| Item Gauge (gsm) | 90 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Height (mm) | 963 |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Accreditation | FSC/ISO 14001 |
| EAN | 0088698171776 |
| Depth (mm) | 110 |
| Cross Sells | HPC6035A/HPC6810A/HPX4D37AE |
| Country Of Origin | Austria |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Description
The HP Bright White Inkjet Paper Continuous Roll is designed to be brighter and clearer than standard HP paper, ensuring better quality prints and colour reproduction. Use for printing charts and plans in engineering or architectural environments. It's sustainably sourced too, meaning you can enjoy environmentally-friendly printing.
Alternative Products
-
Product Code: HPQ1441ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6020BCurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1396ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1445ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1444ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1397ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1398ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6569C13 Stock Available
-
Product Code: HPC6030CCurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6029C8 Stock Available
-
Product Code: HPC6019BCurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6810ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6035ACurrently out of Stock
