- Colour: White
- 114 microns
- High quality 90gsm paper roll perfect for inkjet printers
- Size: 841mm x 45.7m
- Weight: 90gsm
<
>
HP Coated Paper 841mm x 45.7m Roll 90gsm Bright White Q1441A
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Colour | White |
| UNSPSC Code | 14111510 |
| SMPN | Q1441A |
| Pack Contains | 1 |
| OEM | Q1441A |
| Paper Size | 841mmx45.7m |
| Paper Type | Wide Format Paper Inkjet Paper |
| Paper Finish | Plain |
| Item Gauge (gsm) | 90 |
| Height (mm) | 880 |
| For Inkjet Printers | No |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Accreditation | PEFC |
| EAN | 0725184994883 |
| Depth (mm) | 880 |
| Cross Sells | RH00043/RH00203 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Width (mm) | 110 |
| Weight (kg) | 4 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/f3a293a9/5cac8d01c4667f29d50001f5.pdf |
| Unbleached | No |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Description
Suited for a variety of situations and different type of prints, HP White Coated Paper is the perfect solution for ensuring that you have multi-functional printing. Allowing you to ensure that all of your prints are finished with exceptional clarity, this is perfect for black ink, coloured inks and even ultra violet printing. These rolls absorb ink with exceptional speed, allowing you to make sure that your prints are finished to a professional standard.
Alternative Products
-
Product Code: HPC6020BCurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1396ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1445ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1444ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1397ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6569C13 Stock Available
-
Product Code: HPC6030CCurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6029C9 Stock Available
-
Product Code: HPC6019BCurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6810ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6036ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6035ACurrently out of Stock
