- Size: 841mm x 45.7m
- High quality paper roll perfect for inkjet printers
- Weight: 90gsm
- Colour: White
- 119 microns
<
>
HP Designjet Plotter Paper 841mm x 45.7m Roll 90gsm Bright White Q1444A
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Width (mm) | 105 |
| Weight (kg) | 4.1 |
| Technical Manual | https://cdn.pimber.ly/public/asset/raw/595e406f0f15f30010780448/d7cda06f/5cac8d01c4667f29d50001f7/1dfd6970/HPQ1444A_TECH.pdf |
| Unbleached | No |
| UNSPSC Code | 14111510 |
| SMPN | Q1444A |
| Pack Contains | 1 |
| OEM | Q1444A |
| Paper Size | 841mmx45.7m |
| Paper Type | Wide Format Paper Inkjet Paper |
| Item Gauge (gsm) | 90 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 100 |
| Height (mm) | 880 |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Accreditation | FSC/ISO 14001 |
| EAN | 0725184994913 |
| Depth (mm) | 880 |
| Country Of Origin | Austria |
Product Information
| Brand | Hewlett Packard |
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
Description
With paper that is of the highest quality, providing exceptional brightness for clarity and colour contrast, the HP Bright White Paper Roll is perfect for everyone. It is easy to achieve excellent results whether you are using an inkjet or a laser printer. Designed to absorb all of your ink in a timely, efficient manner, this paper provides you with the very sharpest lines that are not subject to blotting or smudging. This ensures that your documents look as good printed as they do on your monitor.
Alternative Products
-
Product Code: HPQ1441ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6020BCurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1396ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1445ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1397ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPQ1398ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6569C13 Stock Available
-
Product Code: HPC6030CCurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6029C9 Stock Available
-
Product Code: HPC6019BCurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6810ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6036ACurrently out of Stock
-
Product Code: HPC6035ACurrently out of Stock
