- Four different colours available for colour coded cleaning
- Ideal for mopping and cleaning daily
- Deals with spills and avoids stains
- Manufactured from HYDROKNIT fabric
- Pop-up dispenser of cloths
- Unused cloths remain hygienic
- Colour: Yellow
- Pack of 50
<
>
Wypall X50 Cleaning Cloths Yellow (Pack of 50) 7443
583 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Cloth/Sheet Size | 245x416mm |
| Dimensions (WxDxH) | 231x279x220mm |
| Form | General Purpose Cloths |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Sheet Size | 245x416mm |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Weight | 2.25kg |
Product Information
| Brand | Wypall |
| Type | Cloths & Wipes |
Description
Keep your site areas clean and tidy with these Wypall Cleaning Cloths. These cloths have been manufactured from unique HYDROKNIT fabric with excellent absorbency, making them perfect for mopping up and cleaning your site on a daily basis, as well as dealing with spills and avoiding stains. Packaged in pop-up dispensers to keep cloths hygienic and easy to access, these yellow cloths can be used to implement colour coded cleaning to avoid cross-contamination. This pack contains 50 yellow cloths.
Alternative Products
-
Product Code: CX00377892 Stock Available
-
Product Code: CX0151276 Stock Available
-
Product Code: CX01119146 Stock Available
-
Product Code: KC83950156 Stock Available
-
Product Code: PX03351336 Stock Available
-
Product Code: PX20011Currently out of Stock
-
Product Code: KC8396027 Stock Available
-
Product Code: KC0209176 Stock Available
-
Product Code: KC0208960 Stock Available
-
Product Code: KC0208884 Stock Available
-
Product Code: CPD02228602 Stock Available
