- Pack of 50
- Colour: Red
- Unused cloths remain hygienic
- Pop-up dispenser of cloths
- Manufactured from HYDROKNIT fabric for excellent absorbency
- Deals with spills and avoids stains
- Ideal for mopping and cleaning daily
- Four different colours available for colour coded cleaning
<
>
Wypall X50 Cleaning Cloths Red (Pack of 50) 7444
76 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Form | General Purpose Cloths |
| Dimensions (WxDxH) | 235x278x208mm |
| Cloth/Sheet Size | 245x416mm |
| Colour | Red |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Weight | 2.25kg |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Sheet Size | 245x416mm |
Product Information
| Brand | Wypall |
| Type | Cloths & Wipes |
Description
Keep your site areas clean and tidy with these Wypall Cleaning Cloths. These cloths have been manufactured from unique HYDROKNIT fabric with excellent absorbency, making them perfect for mopping up and cleaning your site on a daily basis, as well as dealing with spills and avoiding stains. Packaged in pop-up dispensers to keep cloths hygienic and easy to access, these red cloths can be used to implement colour coded cleaning to avoid cross-contamination. This pack contains 50 red cloths.
Alternative Products
-
Product Code: CX00377857 Stock Available
-
Product Code: CX0151276 Stock Available
-
Product Code: CX01119146 Stock Available
-
Product Code: KC83950156 Stock Available
-
Product Code: PX03351328 Stock Available
-
Product Code: PX20011Currently out of Stock
-
Product Code: KC8396027 Stock Available
-
Product Code: KC02090583 Stock Available
-
Product Code: KC0208960 Stock Available
-
Product Code: KC0208884 Stock Available
-
Product Code: CPD02228599 Stock Available
