- Virtually indestructible binders made from tough polypropylene
- Black cover with brightly coloured spine
- 55mm capacity cross-over prong filing mechanism for two-hole punched papers
- Spring locking mechanism regulates closed, half-open and open positions via lever
- Clear ticket holder on spine for easy identification of contents
- Size: A4
- Blue
- Standard width covers to take A4 size punched papers
- 2 ring / 4 cross over prongs finished in matt black
- 55mm spine
- Holds up to 400 sheets
- User friendly grips make it simple to remove from even a full shelf
- Moistiure and dirt resistant
- Covers and mechanism are riveted to spine for strength
- Unique locking mechanism, easy to open, easy to turn and easy to add
<
>
Guildhall GL Ergogrip Ring Binder Polypropylene 4 Prongs Making 2 x 55mm Rings A4 Blue (Pack 2) - 4509Z
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Ring Type | Prong |
| Size | A4 |
| Country of Origin | Sweden |
| Dimensions | 313x257x56mm |
| Manufacturer | Keba |
| Material | Polypropylene |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Spine Width | 55mm Spine |
| Weight | 470g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Binder |
Description
Suitable for filing A4 documents, this extra heavy duty Guildhall GL Ergogrip ring binder features a wide 2 ring mechanism and 55mm spine with double recesses for easy handling. Designed for frequent use, the binder features durable black polypropylene covers and can hold up to 400 sheets of A4 80gsm paper. Ideal for colour coordinated filing, the binder has black covers with a bright blue spine. This pack contains two A4 binders.
Alternative Products
-
Product Code: JDH660718 Stock Available
-
Product Code: JDH67023148 Stock Available
-
Product Code: BX079086 Stock Available
-
Product Code: KF01472108 Stock Available
-
Product Code: BX0484629 Stock Available
-
Product Code: BX065588 Stock Available
-
Product Code: BX0010717 Stock Available
-
Product Code: BX00114Currently out of Stock
-
Product Code: KF0200540 Stock Available
-
Product Code: KF02004111 Stock Available
-
Product Code: KF02003230 Stock Available
-
Product Code: JDD66174151 Stock Available
-
Product Code: FS340298Currently out of Stock
-
Product Code: BX0511036 Stock Available
-
Product Code: BX0016041 Stock Available
-
Product Code: BX0014543 Stock Available
