- Size: A4
- Clear pockets on front and spine for personalisation
- Made from durable polypropylene
- Holds up to 580 sheets
- Presentation ring binder
- 4 D-ring mechanism
- Colour: white
<
>
Esselte 60mm 4 D-Ring Presentation Binder A4 White 49706
145 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% FSC® Recycled, 90% Recyclable |
| Dimensions | 288x319x86mm |
| Capacity | 580 Sheets |
| Clear Pocket | Front Cover and Spine |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 60mm Spine |
| Weight | 580g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Description
This stylish Esselte presentation ring binder contains a 4 D-ring mechanism with a 60mm capacity which can hold up to 580 sheets of A4 80gsm paper. The binder features clear pockets on the front and spine for personalised, professional reports, presentations, projects and more. Made from durable polypropylene, this pack contains 1 white presentation ring binder.
Alternative Products
-
Product Code: FS933112Currently out of Stock
-
Product Code: LZ3725417 Stock Available
-
Product Code: LZ3725318 Stock Available
-
Product Code: BX06312102 Stock Available
-
Product Code: BX0640124 Stock Available
-
Product Code: BX065588 Stock Available
-
Product Code: BX0654830 Stock Available
-
Product Code: BX065452 Stock Available
-
Product Code: BX0653932 Stock Available
-
Product Code: BX065365 Stock Available
-
Product Code: BX0652712 Stock Available
-
Product Code: BX06521Currently out of Stock
-
Product Code: BX0651675 Stock Available
-
Product Code: BX0651245 Stock Available
-
Product Code: BX0650925 Stock Available
-
Product Code: LZ10159530 Stock Available
-
Product Code: LZ1015251 Stock Available
-
Product Code: BX0662423 Stock Available
-
Product Code: BX0659216 Stock Available
-
Product Code: BX067299 Stock Available
-
Product Code: BX0671822 Stock Available
-
Product Code: ES4976043 Stock Available
