- 2 D-ring mechanism with 25mm capacity
- Presentation ring binder
- Holds up to 230 sheets
- Made from durable polypropylene
- Clear pockets on front and spine for personalisation
- Size: A4
- Colour: white
- Pack of 10
<
>
Esselte 25mm 2 D-Ring Presentation Binder A4 White (Pack of 10) 49737
43 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% FSC® Recycled, 90% Recyclable |
| Dimensions | 319x44x260mm |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Material | PVC On Board |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Weight | 350g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Binder |
Description
This stylish Esselte presentation ring binder contains a 2 D-ring mechanism with a 25mm capacity, which can hold up to 230 sheets of A4 80gsm paper. The binder features clear pockets on the front and spine for personalised, professional reports, presentations, projects and more. Made from durable polypropylene, this pack contains 10 white presentation ring binders.
Alternative Products
-
Product Code: ES600555147 Stock Available
-
Product Code: LZ3725417 Stock Available
-
Product Code: LZ3725318 Stock Available
-
Product Code: BX0631239 Stock Available
-
Product Code: BX0640124 Stock Available
-
Product Code: BX065588 Stock Available
-
Product Code: BX0654830 Stock Available
-
Product Code: BX065452 Stock Available
-
Product Code: BX0653933 Stock Available
-
Product Code: BX065365 Stock Available
-
Product Code: BX0652712 Stock Available
-
Product Code: BX06521Currently out of Stock
-
Product Code: BX0651675 Stock Available
-
Product Code: BX0651245 Stock Available
-
Product Code: BX0650925 Stock Available
-
Product Code: BX0662422 Stock Available
-
Product Code: BX0659216 Stock Available
-
Product Code: BX067299 Stock Available
-
Product Code: BX0671822 Stock Available
