- Black cartridge prints 300 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
<
>
Brother LC985BK Inkjet Cartridge Black Twinpack LC985BKBP2
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Twin pack |
| Compatibility | DCP-J315W, MFC-J410, DCP-J125, DCP-J515W, \nMFC-J220 |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Width | 60 mm |
| Depth | 122 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 84 g |
| Package weight | 150 g |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Products per pallet | 1216 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 304 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 38 pc(s) |
| Pallet gross weight | 193.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
