Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Labels Per Sheet | 4 per sheet |
| Adhesive Type | Permanent |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | No |
| For Copiers | No |
| Form | A4 Sheets |
| Manufacturer | Avery UK |
| Label Size | 139x99.1mm |
| Material | Paper |
| Weight | 1.14kg |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Large Labels |
Sustainability
Description
Make a lasting impression to your customers when sending your packages. Our inkjet address labels are tried and tested and make the professional handling of large and small dispatches so easy.
These parcel labels come with our special QuickDRY™ promise and dry instantly when printed through your inkjet printer so you can place them onto your packages straight after printing. Whether you are printing in black and white or adding colour, these super white labels will look sharp and smart on your packages.
With the free template software, Avery Design & Print, you can easily create address labels with your company logo for instant brand recognition. Whether you choose a pre-designed label template or start from scratch with your own design, you can trust our software to deliver smart, stand-out results.
The label format is 139 x 99.1mm with 4 labels per sheet and is an ideal size for applying to large envelopes and packages. Also great for many E-commerce platforms.
Alternative Products
-
Product Code: AV0491618 Stock Available
-
Product Code: AVJ816813 Stock Available
-
Product Code: AVJ8167Currently out of Stock
-
Product Code: AV10623138 Stock Available
-
Product Code: AV9897645 Stock Available
-
Product Code: AV98895106 Stock Available
-
Product Code: AV9888534 Stock Available
-
Product Code: AV9888246 Stock Available
-
Product Code: AV1062711 Stock Available
-
Product Code: AVL7169168 Stock Available
-
Product Code: AVL7168E163 Stock Available
-
Product Code: AVL7168251 Stock Available
-
Product Code: AVL7167168 Stock Available
-
Product Code: AVL7166ECurrently out of Stock
-
Product Code: AVL7166166 Stock Available
