- Absorbent, soft and strong
- Compatible with Aquarius Toilet Tissue Dispensers 6958 and 6947, and Kimberly Clark Toilet Tissue Dispenser 8974
- 2-ply tissue
- Sheet size: 200x94mm
- 500 sheets per 200m roll
- 76mm core size
- Pack of 12
<
>
Scott Mini Jumbo Toilet Tissue Roll 200m (Pack of 12) 8614
16 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Environment Support | FSC F1/F2/F3 Certified, EU Ecolabel |
| Form | Jumbo Roll |
| Dimensions (WxDxH) | 396x594x180mm |
| Roll Length | 200m |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Sheets Per Roll | Approx 500 |
| Sheet Size | 90x400mm |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Thickness | 2 Ply |
| Weight | 6.76kg |
Product Information
| Brand | Hostess |
| Type | Sanitary Refills |
Description
This Mini Jumbo Roll offers your customers, visitors and employees soft, strong, and absorbent toilet tissue and aids you in promoting hygienic procedures across your business. These rolls are for use with the Mini Jumbo Toilet Roll Dispenser 6991, allowing smooth delivery and a reduction in waste. Each sheet is fully biodegradable, which reduces the risk of blocked toilets. Mini jumbo toilet rolls are suitable for frequently used washrooms where space is limited.
Alternative Products
-
Product Code: SCA5528143 Stock Available
-
Product Code: SCA0173814 Stock Available
-
Product Code: SCA55292Currently out of Stock
-
Product Code: KC01197241 Stock Available
-
Product Code: CPD97307286 Stock Available
-
Product Code: CPD4342536 Stock Available
-
Product Code: CPD01014187 Stock Available
-
Product Code: KC0404317 Stock Available
