- Up to 600 sheet capacity* & 15 sheet manual feed capacity*
- Touch control with PIN lock
- 4 x 30mm cross cut (P-4)
- 4 x 36mm cross cut (P-4)
- 230mm throat width
- 240 minute run time from cold
- 110 litre pull out bin
- Shreds stapled documents
- Paper clips & credit cards
- Auto jam reverse
- Moveable on castors
Rexel Optimum AutoFeed+ 600X Cross-Cut P-4 Shredder 2020600X
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Cut Type | Cross Cut |
| Dimensions | 510x570x960mm |
| Bin Capacity | 110 Litres |
| Also Shreds | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Automatic Paper Feeder | Up to 600 Sheets (80gsm) |
| Weight | 43kg |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Particle Size | 4x40mm |
| Run Time | Continuous |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| Sheets Per Pass | 10 |
| Thermal Overload Indicator | Yes |
| Thermal Overload Protection | Yes |
| Security Level | P-4 |
| WEEE Compliant | Yes |
| Throat Width | 230mm |
| Throat Capacity | Auto Feed |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| CD Shredding | Yes |
| Number of Users | 10 to 20 |
| Noise Levels | 59 DbA |
| Jam Indicator | Yes |
| Bin Style | Pull out |
| Average Shred Speed | 3.0 mpm |
| Auto Start/Stop | Yes |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Shredder |
Sustainability
Description
Claim a £130 Cashback with this product until 31st March 2026
Terms & Conditions apply, to claim please register online here.
This personal shredder comes in a new stylish design and is quieter during use and can shred up to 660 sheets (70gsm) or 600 sheets (80gsm) automatically into approx 400 4x36mm cross-cut pieces.
With the Optimum AutoFeed+ 600X shredder, you do not need to stand and feed it, or even remove staples or paper clips first. It has an automatic feed and a 110-litre pull out bin so no need to manually feed paper, or remove staples and paper clips first, this automatic paper shredder will do all the work for you.
The new intelligent touch control includes a PIN lock, cool down indicator, Auto Start / Stop, Auto / Manual Reverse, Eco mode & Bin Full indicator.
Conforms to DIN level P-4
* Using 80gsm weight paper
Acco offers extended warranty service on this product
Please contact the Acco UK Service Aftercare team on 0800 279 5102 or email service.uk@acco.com for more information.
Alternative Products
-
Product Code: BB64273Currently out of Stock
-
Product Code: BB628171 Stock Available
-
Product Code: BB628245 Stock Available
-
Product Code: BB629264 Stock Available
-
Product Code: BB629034 Stock Available
-
Product Code: BB628113 Stock Available
-
Product Code: BB628048 Stock Available
-
Product Code: BB627323 Stock Available
