- External Dimensions (WxDxH): 430x370x180mm
- Capacity: 22 litre
- Colour: Black
- Weight: 9.5kg
- Electronic keypad with key override
- Can be bolted to the floor with included hardware
- Safe designed for laptops, tablets and other electronic devices
- Designed to accommodate most laptops
- Cable access for in-safe laptop charging
- Internal Dimensions (WxDxH): 426x320x176mm
<
>
Master Lock Electronic Lock Laptop Safe 22 Litre Black X075ML
6 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Dimensions | 430x370x180mm |
| Form | Security Safe |
| Manufacturer | Master Lock |
| Internal Dimensions | 426x320x176mm |
| Lock Type | Electronic Lock |
| Weight | 11.2kg |
Product Information
| Brand | Master Lock |
| Type | Data & Media Safes |
Description
This laptop safe is designed to secure laptops, tablets and other electronic devices. The electronic lock with key override provides additional security and the safe also features access for power cords, so you can charge your laptop whilst in the safe. This safe can also be fixed to the floor with the included hardware.
