Also Consider
-
5 Star Recycled Half Flap Document Wallet Foolscap 250gsm Capacity 32mm Assorted (Pack of 50) 501785Product Code: FS501785154 Stock Available
-
Product Code: ST332471229 Stock Available
-
Product Code: FS3328962058 Stock Available
-
Product Code: 15C20071492 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Size | A4 |
| Dimensions | 318x172x76mm |
| Diameter/Spine Width | 6mm |
| Country of Origin | Portugal |
| Document Size | A4 |
| Max Capacity | 55 Sheets |
| Material | Metal |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Weight | 475g |
Product Information
| Brand | GBC |
| Type | Binding Spines & Combs |
Sustainability
Description
Designed for use with WireBind machines, these GBC silver A4 6mm binding wires enable the permanent binding of documents and reports for a stylish, polished result. Made from strong and durable double-loop wire, these 34 loop binding wires ensure documents remain both tamper-proof and intact. Wires are pre-cut to A4 size and come with turned ends to prevent sheet loss. Colour co-ordinate with front and back covers for a truly professional finish.
