- Bright manilla document wallets
- 100% recycled, 300gsm manilla
- 35mm gusset holds up to 320 sheets
- Pack of 25
- Colour: Bright Green
- Size: foolscap
<
>
Exacompta Forever Document Wallet Manilla Foolscap Bright Green (Pack of 25) 211/5004
53 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: WX3501301 Stock Available
-
Product Code: WX3499305 Stock Available
-
Product Code: WX3455319 Stock Available
-
Product Code: WX3454211 Stock Available
-
Product Code: WX23015A151 Stock Available
-
Product Code: SE2452572 Stock Available
-
Product Code: 405/075/004/FIL26 Stock Available
-
Product Code: 203.07501295 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 245x345mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Capacity | 35mm |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | Exacompta |
| Grammage/Thickness | 300gsm |
| Style | Standard Wallet |
| Weight | 50g |
Product Information
| Brand | Forever |
| Type | Wallet |
Description
This environmentally friendly Forever document wallet is made from 100% recycled, 300gsm manilla. The folder features a 32mm gusset and can hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 25 bright green foolscap document wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
