- Standard yield
- Original Brother inkjet cartridge
- Page yield: up to 350
- Colour: Black
- Compatible with: MFC-235C, 260C, DCP-135C, 150C, 153C, 157C
<
>
Brother LC970BK Inkjet Cartridge Black LC970BK
Currently out of Stock
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-135C, MFC-235C, MFC-260C, DCP-150C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 350 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 25 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 38 g |
| Package weight | 90 g |
| Page yield footnote | 5% @ A4 |
| ASIN | B000T9TU4E |
| Pallet gross height | 17.2 cm |
| Products per pallet | 2500 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 25 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 5 pc(s) |
| Pallet gross weight | 235 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
