- Black cartridge prints 450 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC1100 original ink cartridges protects your printer warranty
<
>
Brother LC1100BK Inkjet Cartridge Black Twinpack LC1100BKBP2
2 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Twin pack |
| Compatibility | DCP-185C\nDCP-385C\nDCP-395CN\nDCP-585CW\nDCP-6690CW\nDCP-J715W\nMFC-490CW\nMFC-5490CN\nMFC-5890CN\nMFC-6490CW\nMFC-6890CDW\nMFC-790CW\nMFC-795CW\nMFC-990CW |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Black ink page yield | 450 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 2 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Width | 165 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Weight | 109 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 57 x 122 x 178 mm |
| Package weight | 137 g |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Products per pallet | 960 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 240 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Pallet gross weight | 159.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Approximate page yield (A4, black & white, ISO/IEC 19752) | 450 pages |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
