- Colour: White
- Pack of 6500 labels
- Label size: 38.1 x 21.2mm
- 100 sheets, 65 labels per sheet
- Jam free for easy printing
- Multipurpose: laser, inkjet, copier
- Branded Avery labels with UltraGrip technology
<
>
Avery Ultragrip Multipurpose Labels 38.1x21.2mm 65 Per Sheet White (Pack of 6500) 3666
56 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Labels Per Sheet | 65 per Sheet |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| For Copiers | Yes |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Laser Printers | Yes |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| Country of Origin | UK |
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Size | 38.1x21.2mm |
| Manufacturer | Avery UK |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| Weight | 990g |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Small Labels |
Sustainability
Description
These handy Avery Ultragrip multipurpose labels are compatible with most laser and inkjet printers, including multifunctional devices and photocopiers. Designed to be jam free, the labels provide reliable results with sharp prints and excellent adhesion. Ideal for a variety of labelling applications, these white labels measure 38.1 x 21.2mm. This pack contains 100 A4 sheets with 65 labels per sheet (6500 labels in total).
Alternative Products
-
Product Code: AV815055 Stock Available
-
Product Code: AVJ816813 Stock Available
-
Product Code: AVJ8160172 Stock Available
-
Product Code: AV10636220 Stock Available
-
Product Code: AV10637140 Stock Available
-
Product Code: AV10639327 Stock Available
-
Product Code: AV10638112 Stock Available
-
Product Code: AV10623139 Stock Available
-
Product Code: AV10617749 Stock Available
-
Product Code: AV10615726 Stock Available
-
Product Code: AV1360695 Stock Available
-
Product Code: AV1361050 Stock Available
-
Product Code: AV10642201 Stock Available
-
Product Code: AV8150917 Stock Available
-
Product Code: AV81510Currently out of Stock
-
Product Code: AV98895106 Stock Available
-
Product Code: AV1062711 Stock Available
-
Product Code: AVL7563S79 Stock Available
-
Product Code: AVL717029 Stock Available
-
Product Code: AVDPS16W35 Stock Available
-
Product Code: AVDPS08W30 Stock Available
-
Product Code: AV1784755 Stock Available
-
Product Code: AV1784524 Stock Available
-
Product Code: KF01133524 Stock Available
-
Product Code: AV81523113 Stock Available
-
Product Code: AV81521Currently out of Stock
