- 5 Star™ Office presentation binders, provide a good value, quality option for professional presenting
- Polypropylene
- Plastic pockets with Inserts
- Clear pockets on spine and front cover for personalisation
- Made from heavyweight polypropylene over board
- Extra wide for use with punched pockets
- Size: A4
<
>
5 Star 4D-Ring Presentation Ring Binder A4 Polypropylene 50mm Black (Pack of 10) 933074
Currently out of Stock
Also Consider
-
Product Code: TX510362970 Stock Available
-
Product Code: FS4107783901 Stock Available
-
5 Star Recycled Half Flap Document Wallet Foolscap 250gsm Capacity 32mm Assorted (Pack of 50) 501785Product Code: FS501785159 Stock Available
-
Product Code: FS34028X146 Stock Available
-
Product Code: 15C20071492 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A4 |
| Dimensions | 279x317x75mm |
| Clear Pocket | Spine and Front Cover |
| Capacity | 500 Sheets |
| Orientation | Portrait |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Material | PP On Board |
| Manufacturer | The OT Group |
| Spine Width | 50mm Spine |
| Weight | 515g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Binder |
Description
5 Star™ Office presentation binders, provide a good value, quality option for professional presenting. They are extra wide format for use with punched pockets and made from a heavyweight polypropylene over board for strength and durability. Clear pockets on spine and front cover for personalisation.
